Edytorial

2019-06-24 13:44
Marta Radzik Maj
Autor: Mariusz Bykowski Serdecznie pozdrawiam w imieniu całego zespołu

Miesięcznik „M jak Mama” to pierwszy ogólnopolski miesięcznik dla kobiet w ciąży, planujących macierzyństwo oraz początkujących mam. Ukazujemy się od 2007 roku, stawiamy na fachowe porady i rzetelną wiedzę. W gronie naszych współpracowników znalazło się wielu wybitnych specjalistów.

NOWY NUMER

[mmjakmama-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Spis treści M jak Mama 08/2019
od redaktor naczelnej

Miesięcznik „M jak Mama” to pierwszy ogólnopolski miesięcznik dla kobiet w ciąży, planujących macierzyństwo oraz początkujących mam. Ukazujemy się od 2007 roku, stawiamy na fachowe porady i rzetelną wiedzę. W gronie naszych współpracowników znalazło się wielu wybitnych specjalistów.

brzuszek

Drogie mamy! Piszcie do nas o swoich przeżyciach i doświadczeniach. O tym, co was porusza, cieszy, denerwuje. Dajcie znać, o czym chciałybyście przeczytać. Co miesiąc publikujemy i nagradzamy najciekawsze wypowiedzi. Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie na Mjakmama.pl/nasze akcje

Aktualności dla mam

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka jest wypłacana już od kilkunastu lat – opisujemy, kto może ubiegać się o to świadczenie i jakie formalności trzeba załatwić, by móc z niego skorzystać.

Długi i trudny poród, niedotlenione dziecko... Ale chyba największym wyzwaniem po urodzeniu córki była dla Kasi Bigos zmiana w mamę na pełen etat. W szczerej rozmowie mówi nam o tym, jak sobie z tym poradziła.

W czasie ciąży należy wykonać trzy porządne badania USG – w ściśle określonych terminach i u doświadczonego lekarza ultrasonologa. Wyjaśniamy, po co się je robi i czego powinnaś się z nich dowiedzieć.

Dodaje energii i chęci do życia, pomaga uporać się z ciążową bezsennością. Ważne jednak, by korzystać z niego z umiarem.

Pielęgnują, nawilżają, zapobiegają rozstępom, słowem – dbają o to, aby skóra na brzuszku wyglądała idealnie, mimo że on sam z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej okrągły. Które warto stosować, a których nie?

Wielu przyszłych rodziców obawia się, czy ich miłosne igraszki nie zrobią krzywdy nienarodzonemu dziecku. Jeśli ty też masz podobne wątpliwości, zrób nasz test i przekonaj się, czy kochasz się bezpiecznie.

Jesteś już znudzona i znużona byciem w ciąży? To nie znaczy, że coś jest z tobą nie tak! Końcówka ciąży wielu kobietom dłuży się niemiłosiernie. Jak sobie pomóc, by poczuć się lepiej i wytrzymać do porodu?

Autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy – tę diagnozę słyszy coraz więcej młodych kobiet. Czym jest choroba Hashimoto i czy może stanąć na drodze do marzeń o macierzyństwie?

Jest słodki, a jednocześnie bardzo zdrowy, dlatego warto go jeść. Jednak wybór dobrego miodu tylko z pozoru jest bardzo prosty. Sprawdź, czym się kierować, wybierając miód.

cud narodzin

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety, a na pewno niezapomniana. O swoich porodach opowiadają nam nasze czytelniczki.

Co się czuje w tym momencie: wielkie chluśnięcie czy po prostu uczucie wilgoci na bieliźnie? Czy jest to doznanie bolesne albo nieprzyjemne? I co należy zrobić, gdy odejście wód jest już faktem? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Oto chwila, na którą tyle czekałaś: możesz wreszcie zobaczyć, przytulić, nakarmić swoje dziecko. Opisujemy, co jeszcze czeka maluszka zaraz po narodzinach.

Jeśli urodzisz przez cesarskie cięcie, na brzuchu będziesz miała ranę pooperacyjną. Musisz ją starannie pielęgnować, by szybko się zagoiła, pozostawiając minimalną bliznę. Oto krótki poradnik, co należy robić.

Torbę do szpitala warto spakować już na 3–4 tygodnie przed terminem porodu. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć.

abc rozwoju dziecka

Słońce szkodzi dziecięcej skórze, dlatego malucha trzeba przed nim właściwie zabezpieczyć. Podpowiadamy, które metody ochrony warto stosować.

Czy maluch nie zjadł za mało? Dlaczego boli go brzuszek? To dylematy każdej mamy, która karmi dziecko mlekiem modyfikowanym. Zamiast się martwić, zobacz, jak poradzić sobie z typowymi problemami „butelkowej” diety.

Jak, kiedy i po co wprowadzać gluten do menu niemowlęcia? Wyjaśniamy wątpliwości rodziców.

Słodki smak to ten ulubiony przez dzieci. Jak więc zmusić malca, aby z niego zrezygnował? To trudne, dlatego zamiast walczyć z wiatrakami, spróbuj ograniczyć ilość cukru w diecie swojego dziecka.

Przekąska po poobiedniej drzemce jest dziecku bardzo potrzebna. Jak ją przyrządzić, by była nie tylko smaczna, lecz także wartościowa?

Bio, eko, organiczne, naturalne – te hasła atakują młodych rodziców z niemal każdej sklepowej półki. Po czym rozpoznać, że to, co jest reklamowane jako ekologiczne, rzeczywiście takie jest?

O sepsie słyszy się rzadko, bo też rzadko, na szczęście, się zdarza. Ale gdy zaatakuje małe dziecko, jest szybka, agresywna i bezwzględna – może nawet zabić. Przeczytajcie, jak choroba przebiegała u Kacpra i Maćka.

Inteligencja emocjonalna wpływa na umiejętność życia w społeczeństwie. Rozpoznawanie emocji własnych i cudzych oraz zdolność radzenia sobie z nimi jest niezbędna w nawiązywaniu relacji. Dlatego warto rozwijać ją u naszych dzieci od małego.

Choć nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich pacjentów, już okrzyknięto ją przełomową. Na czym polega nowoczesna terapia autyzmu stosowana przez amerykańskich naukowców?

świat mamy

Narodziny dziecka nie muszą rujnować budżetu. Podpowiadamy, jak obniżyć wydatki i na czym oszczędzać bez szkody dla malucha.

Tam, dokąd jedziecie na urlop, może nie być całodobowej apteki. Dlatego warto zabrać ze sobą leki, które mogą się przydać na wakacjach.

Nie sztuką jest urządzić pokoik dla niemowlęcia, mając do dyspozycji niemal nieograniczone środki – sztuką jest zaplanować wszystko tak, by zmieścić się w niewielkim budżecie.

Jeśli na urządzenie pokoiku możesz wydać od 3 do 5 tysięcy złotych, warto zdecydować się od razu na gotowy zestaw mebli – będziesz mieć wtedy pewność, że wszystko do siebie pasuje.

Nietypowe kształty mebelków, drogie materiały, ręczna robota, luksusowe dodatki – to wszystko kosztuje. Oto propozycje dla osób, które na urządzenie pokoiku mogą wydać więcej niż 5000 zł.

Wybór farby, jaka pokryje ściany w pokoju dziecka, nie jest wcale łatwą decyzją. Poza dopasowaniem koloru trzeba wziąć pod uwagę również kilka innych kwestii.

Wspólne czytanie bajek przed snem to jeden z najwspanialszych rytuałów, jakie możesz wprowadzić do życia swojego dziecka. Co czytać na dobranoc?

Rozwój mowy u dzieci jest czymś fascynującym. My także bardzo czekaliśmy, aż Duża Emi zacznie mówić. Zaczęło się od „agu” w drugim miesiącu życia, potem była długa cisza i wreszcie ruszyło.

Zobaczcie, co słychać u znanych mam! Czy wiecie, która z gwiazd oczekuje dziecka?

t jak tata

Maciej Lisowski to niesamowity tata, który sam wychowuje 7-letnie bliźniaczki: Małgosię i Madzię. Jak wyglądają jego codzienne zmagania? Jak znajduje na to wszystko czas? O tym wszystkim opowiada nam w specjalnym wywiadzie.

zakupy

Nowości rynkowe oraz produkty polecane przez mamy. Wszystko, co może się przydać w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

W ciąży, połogu i w czasie karmienia piersią powinnaś szczególnie zwracać uwagę na to, co jesz. Oto ciekawe nowości z półek sklepowych i kulinarne inspiracje.

Rodzicom zapewniają chwilę wytchnienia, a dziecku – sporo radości. Który leżaczek wybrać? Przedstawiamy najlepsze modele.

Nowości ze sklepów, produkty polecane przez mamy – wszystko, co może ci się przydać, gdy masz małe dziecko.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum