Co zrobić, by zacząć rodzić?

2019-08-23 14:01 tekst: Małgorzata Wójcik
poród
Autor: 88DesignStudio/Shutterstock.com

Termin porodu minął, a ty nadal siedzisz w domu i czekasz na jakikolwiek sygnał od swojego dziecka. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą przyspieszyć nieco narodziny malca.

NOWY NUMER

[mmjakmama-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Spis treści M jak Mama 10/2019
brzuszek

Choć według ginekologów najlepszy wiek do rodzenia dzieci to dwadzieścia kilka lat, to z roku na rok przesuwa się wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo (o ciąży po 40. roku życia piszemy na str. 14). Najpierw chcemy mieć życiową stabilizację, dopiero potem decydujemy się na dziecko. Psycholodzy twierdzą, że najlepszy czas na dziecko jest wtedy, kiedy kobieta poczuje, że chce być mamą. Bez znaczenia jest to, czy ma dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat, czy jest studentką, czy spełnioną zawodowo kobietą, wynajmuje mieszkanie czy ma własny dom. Droga Czytelniczko, życzę Ci, abyś oczekując na dziecko, czuła, że właśnie teraz jest na to najwłaściwszy czas.

Drogie mamy! Piszcie do nas o swoich przeżyciach i doświadczeniach. O tym, co was porusza, cieszy, denerwuje. Co miesiąc publikujemy i nagradzamy najciekawsze wypowiedzi. Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie na stronie listydoredakcji.mjakmama24.pl

Aktualności dla mam

Jest już dużo lepiej niż na początku: czujesz się spokojniejsza, bezpieczniejsza, oswoiłaś się pewnie z nową sytuacją. O czym powinnaś pamiętać w środkowym trymestrze ciąży?

Cierpi na nie 80 proc. kobiet w ciąży. Można je skutecznie zmniejszyć, trzeba tylko znaleźć na to własny sposób. Sprawdź, co pomaga najczęściej.

W dzisiejszych czasach taka ciąża to nic niezwykłego – coraz więcej kobiet się na to decyduje. I zazwyczaj rodzą one zdrowe dzieci. Ale trzeba też mieć świadomość, że ryzyko powikłań i zagrożeń w takiej ciąży jest większe niż u młodej matki.

Z początku delikatne, pod koniec ciąży mogą się stać nieprzyjemne i uciążliwe. Jak reagować, gdy malec w brzuszku za bardzo się rozpycha?

Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie tętnicze) jest poważnym stanem, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Jakie są rodzaje, przyczyny i objawy nadciśnienia w ciąży? Na czym polega leczenie wysokiego ciśnienia? Jak powinien wyglądać poród i opieka poporodowa?

Ten rok na pewno dobrze zapisze się w pamięci Moniki – niebawem razem z mężem wprowadzą się do swojego nowego domu, a lada dzień na świecie pojawi się ich pierwsze dziecko. Okładka „M jak Mama” jest wisienką na torcie.

Nie bez powodu mówi się o tym, aby kobiety w ciąży ograniczały kontakt z substancjami chemicznymi. Nawet te z pozoru niegroźne, bo znajdujące się w kosmetykach czy żywności, mogą wpływać negatywnie na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

W drogerii, aptece czy sklepie internetowym znajdziesz spory wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży. Dlaczego warto w pierwszej kolejności sięgać właśnie po nie?

Choć na porodówce wygląd to ostatnia rzecz, na jaką zwraca się uwagę, to jednak ciało do porodu warto, a czasem nawet trzeba odpowiednio przygotować.

zakupy

W sklepach pojawia się coraz więcej produktów dla dzieci wykonanych z dobrej jakości materiałów, bez użycia zbędnej chemii, które są nie tylko bezpieczne dla noworodków, ale i przyjazne planecie. Warto wziąć je pod uwagę, kompletując wyprawkę.

Nowości rynkowe oraz produkty polecane przez mamy. Wszystko, co może się przydać w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

Ubrania dla niemowlaka to nie tylko kaftaniki i śpioszki w bieli, różu i błękicie. Zachęcamy do wypróbowania barw i wzorów, które nie uchodzą za typowo dziecięce.

Nowości ze sklepów, produkty polecane przez mamy – wszystko, co może ci się przydać, gdy masz małe dziecko.

To normalne, że po porodzie włosy zaczynają wypadać. Jednak z pomocą odpowiednich preparatów da się to powstrzymać. Oto nasze propozycje.

abc rozwoju dziecka

Po urodzeniu każde dziecko jest dokładnie mierzone. Jego wymiary z reguły mieszczą się w normie, dzięki czemu przygotowana w czasie ciąży wyprawka leży na maluszku jak ulał. Ale czasem jest inaczej, a o tym, że noworodek będzie mniejszy lub większy niż przeciętnie – mama może się dowiedzieć zawczasu. Warto wiedzieć, jak przygotować wyprawkę w rozmiarach innych niż standardowe.

Kąpiel może szkodzić skórze wrażliwej, ale jeśli kąpiesz dziecko w odpowiedni sposób, z pewnością poprawi to jej stan. Jak kąpać malca, by osiągnąć najlepsze efekty?

Nawet nie karmiąc niemowlęcia piersią, możesz zapewnić mu prawidłowy rozwój, a przy tym zbudować między wami niezwykłą więź.

Sformułowanie „radzić sobie” jest tu wyjątkowo trafne, bo to przede wszystkim rodzice muszą sobie poradzić z akceptacją faktu, że maluch ma kolkę. Ale to nie znaczy, że nie mogą pomóc płaczącemu dziecku – podajemy kilka sposobów.

Alergia pokarmowa to dla rodziców duży problem. Aby ułatwić opiekunom żywienie dziecka, na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty spełniające wymogi różnych diet eliminacyjnych.

Mleko modyfikowane pakowane jest w puszkę, plastikowy pojemnik lub w opakowanie z kartonu. Czy ma to jakieś znaczenie i czy kupując mleko, warto zwracać też uwagę na rodzaj opakowania?

Zioła to naturalne leki, które od wieków stosowane były także w leczeniu małych dzieci. Jak i od kiedy podawać maluchom zioła i czy wszystkie z nich są rzeczywiście bezpieczne dla młodego organizmu?

Gdy maluch porusza nóżkami i rączkami, ćwiczy motorykę dużą. To właśnie ona odpowiada za jego rozwój fizyczny, a pośrednio – za chęć odkrywania świata czy umiejętność nawiązywania relacji. Jak wspierać rozwój motoryki dużej u dziecka?

Kiedy karmisz malucha, starasz się, by jego posiłki były pożywne i urozmaicone. Co jednak zrobić, gdy dziecko wcale nie ma ochoty ich próbować bądź stale chciałoby jeść to samo?

Od paru lat mleko i produkty mleczne są w niełasce: podważa się sens ich jedzenia, coraz więcej osób dorosłych z nich rezygnuje. Czy to znaczy, że i dziecku nie trzeba podawać nabiału? Absolutnie nie – to byłby duży błąd!

Nie jest niezbędne, ale może bardzo się przydać. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujecie się na zakup?

Zmiana kraju zamieszkania to ogromne przedsięwzięcie dla całej rodziny. Najwięcej uwagi wymagają jednak najmłodsi jej członkowie. Moja córka miała niespełna cztery lata, kiedy wyjechaliśmy na rok do Stanów Zjednoczonych. Jak w tym szczególnym okresie zadbać o potrzeby i emocje naszego dziecka?

cud narodzin

Termin porodu minął, a ty nadal siedzisz w domu i czekasz na jakikolwiek sygnał od swojego dziecka. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą przyspieszyć nieco narodziny malca.

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety, a na pewno niezapomniana. O swoich porodach opowiadają nam nasze czytelniczki.

Czy to prawda, że kobiety po cesarce nie mają pokarmu? Albo że mają potem lepsze życie seksualne? Sprawdź, które z obiegowych opinii o cesarskim cięciu są prawdziwe, a które nie.

Zdjęcia z porodu budzą wiele emocji – tych pozytywnych, ale też negatywnych. Jak praca fotografa porodowego wygląda „od kuchni”? Zapytaliśmy o to Anię Wibig, fotografkę, której wzruszające zdjęcia można oglądać na stronie www.obiektywnienajpiekniejsze.pl.

Przytulenie do piersi nowo narodzonego maluszka to największe pragnienie każdej matki. Okazuje się, że to, co podpowiada nam instynkt, ma uzasadnienie medyczne.

świat mamy

Czy instynkt rodzicielski wystarczy, by wychować dziecko? Zdecydowanie nie. W chwilach zwątpienia warto sięgnąć po wartościowe lektury, które w tym pomogą.

Dziecięcy pokój to ważne pomieszczenie w domu. Zobacz, jak wykończyć ściany w sypialni maluszka, aby były efektowne i praktyczne, a jednocześnie, aby zapewniały małemu lokatorowi bezpieczeństwo i dobry nastrój.

Czas jest dziś na wagę złota, dlatego cieszy fakt, że w sklepach pojawia się coraz więcej różnych sprzętów, dzięki którym sprzątanie, gotowanie czy prasowanie trwają znacznie krócej. W co warto zainwestować?

W naszym plebiscycie na najciekawszy biznes zainspirowany macierzyństwem nagrodziliśmy trzy młode mamy. W zeszłym numerze opisywaliśmy historię Uli, która prowadzi salę zabaw z restauracją. Dziś przedstawiamy wam laureatkę drugiego miejsca, czyli Katarzynę Żur z Wisły, która stworzyła rockową markę odzieżową Mia Rock.

Ma on kilka plusów, ale jeden zasadniczy minus: jest bezpłatny. Można jednak na nim podjąć pracę – pod pewnymi warunkami. Dlatego warto wiedzieć, jak i kiedy można z niego skorzystać. A nuż będzie to dobre wyjście dla ciebie?

Sytuacja, gdy od kobiety odchodzi mąż i zostaje sama z małymi dziećmi, jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Ona nie wie, co z nią będzie, i nie wie, co będzie z jej dziećmi. Za mało się o tym mówi – twierdzi autorka książki o rozstaniu Joanna Szulc. Rozmawiamy z nią o tym, jak przetrwać ten trudny czas i ułożyć sobie życie na nowo.

Agata Borzym razem z mamą i siostrą prowadzi firmę produkującą kosmetyki naturalne. Początkowo miały to być produkty dla dorosłych, ale gdy urodziła dzieci, stworzyła dla nich krem oparty na najlepszych dostępnych składnikach. Dziś mogą go używać mamy w całej Polsce.

Kiedy dowiedziałam się, że człowieczek w moim brzuszku to Pan (a nie Pani) Dzidzia, od razu pomyślałam, że już nie założę mu tego uroczego różowego kapelusika, który nosiła Duża Emi, kiedy była mała.

Zobaczcie, co słychać u znanych mam! Czy wiecie, która z gwiazd oczekuje dziecka?

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum