Jak karmić butelką, by dziecka nie przekarmiać

2019-05-27 14:22 tekst: Katarzyna Hubicz
mama karmi
Autor: Rido/Shutterstock.com

Mleko z butelki płynie szybciej niż z piersi, dlatego maluch karmiony mlekiem modyfikowanym może być zbyt okrągły. Jak tego uniknąć?

NOWY NUMER

[mmjakmama-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Spis treści M jak Mama 07/2019
od redaktor naczelnej

Miesięcznik „M jak Mama” to pierwszy ogólnopolski miesięcznik dla kobiet w ciąży, planujących macierzyństwo oraz początkujących mam. Ukazujemy się od 2007 roku, stawiamy na fachowe porady i rzetelną wiedzę. W gronie naszych współpracowników znalazło się wielu wybitnych specjalistów.

brzuszek

Drogie mamy! Piszcie do nas o swoich przeżyciach i doświadczeniach. O tym, co was porusza, cieszy, denerwuje. Dajcie znać, o czym chciałybyście przeczytać. Co miesiąc publikujemy i nagradzamy najciekawsze wypowiedzi. Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie na Mjakmama.pl/nasze akcje

Aktualności dla mam

Ciąża to zły czas na stres – smutek, zdenerwowanie, nadmierne napięcia nie służą ani tobie, ani maluszkowi. Warto więc wiedzieć, jak szybko uspokoić emocje.

Rozwój nienarodzonego dziecka to coś fascynującego. Chcesz wiedzieć, na jakim etapie jest twój maluszek? Oto przewodnik, który powie ci, jak twoje dziecko zmienia się miesiąc po miesiącu, co umie, czego się uczy...

Środkowe miesiące ciąży są zwykle najbardziej przyjemne i spokojne dla przyszłej mamy. Ale w jej brzuszku – wcale nie zawsze jest spokojnie!

To już ostatnie trzy miesiące ciąży – dziecko jest w pełni ukształtowane, ale wciąż doskonalą się jego zmysły i mózg. Co ciekawe, już teraz można podejrzewać, jaki będzie miało temperament.

Z naszego tekstu dowiesz się, czy musisz wówczas płacić za wszystkie badania i leki, czy taki lekarz może wystawiać zwolnienia od pracy i skierowania do specjalistów.

Skóra to największy narząd naszego ciała. Oto garść ciekawostek, dzięki którym być może spojrzysz na swoją skórę z nieco innej perspektywy.

Azjatki znane są ze swojej nieskazitelnej, alabastrowej cery, która wydaje się w ogóle nie poddawać działaniu czasu. Zawdzięczają to nie tylko dobrym genom, ale też starannej pielęgnacji. Warto się nią zainspirować.

Opuchnięte kostki to problem większości przyszłych mam. Też możesz być w tym gronie, dlatego dowiedz się, jak sobie z tym radzić.

Każda przyszła mama powinna przyjmować pewne składniki odżywcze w postaci suplementów. Specjaliści dokładnie określili, co to ma być i w jakich ilościach – i należy się do tych zaleceń stosować.

Aż trzy na cztery przyszłe mamy sypiają gorzej niż przed zajściem w ciążę: często się wybudzają, mają kłopoty z zaśnięciem i oddychaniem. Co może pomóc w takiej sytuacji?

To jedno z najbardziej groźnych ciążowych powikłań, zagrażających życiu dziecka i matki. Przeczytaj, u kogo może wystąpić, jak ten problem rozpoznać i co wtedy robić.

Badacze postanowili sprawdzić, czy suplementacja mikroelementów i witamin u przyszłych mam może wpływać w przyszłości na występowanie chorób psychicznych u ich dzieci.

zakupy

Nowości rynkowe oraz produkty polecane przez mamy. Wszystko, co może się przydać w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

Nowości ze sklepów, produkty polecane przez mamy – wszystko, co może ci się przydać, gdy masz małe dziecko.

W podróży, na plaży, na wycieczce warto mieć przy sobie kilka drobiazgów, które zadbają o zdrowie, urodę, bezpieczeństwo oraz komfort.

cud narodzin

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety, a na pewno niezapomniana. O swoich porodach opowiadają nam nasze czytelniczki.

Ciąża bliźniacza nie musi zakończyć się cesarskim cięciem. Wyjaśniamy, kiedy jest szansa na poród drogami natury, a jakie sytuacje go wykluczają i czym różni się poród dwojga dzieci od porodu jednego maluszka.

Karmienie piersią to najlepszy sposób odżywiania noworodka. I choć laktacja to fizjologiczny proces, czasem coś idzie nie tak, jak powinno. Co robić, gdy pojawią się problemy na początku karmienia?

Słabnąca laktacja to najczęstszy powód rezygnacji z karmienia piersią. Na szczęście są sposoby, by temu problemowi zaradzić.

Okres po narodzinach dziecka nie jest łatwy, ale możesz go przejść w miarę łagodnie, jeśli zadbasz nie tylko o maluszka, ale również o siebie.

abc rozwoju dziecka

Pierwsze dni z noworodkiem bywają trudne, niespokojne i pełne wątpliwości. W głowach rodziców kłębi się mnóstwo pytań o to, jak bezpiecznie i prawidłowo opiekować się takim maluchem.

Mleko z butelki płynie szybciej niż z piersi, dlatego maluch karmiony mlekiem modyfikowanym może być zbyt okrągły. Jak tego uniknąć?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może rozwinąć się błyskawicznie. Co gorsza, u małych dzieci nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak reagować.

Mieszanki modyfikowane zawierają różne składniki ważne dla zdrowia. Warto wiedzieć, jakie to substancje i jaką rolę odgrywają w prawidłowym rozwoju dziecka.

Piękne widoki, idealna pogoda, smaczne jedzenie – do pełni szczęścia trzeba tylko, by dziecko było zdrowe. Ale o to musisz już zadbać sama.

Z butelki, świeżo wyciskane w domu – sięgamy po nie wówczas, gdy maluchowi dokucza latem pragnienie. Warto jednak wiedzieć, które i w jaki sposób podawać dziecku, aby być w zgodzie z zasadami karmienia.

Zaczyna się lato, więc coraz więcej czasu spędzamy z maluchem na dworze. Co podawać dziecku do jedzenia w czasie spaceru? Jakie dania będą nie tylko smaczne i zdrowe, lecz także wygodne do zabrania ze sobą i higienicznie podane?

Jogurty można podawać niemowlętom już na początku rozszerzania diety. Ale wybieraj mądrze, bo nie każdy nadaje się dla takiego maluszka.

Maluchy z alergią pokarmową nie mogą jeść tego, co zdrowe dzieci – ich dietę trzeba komponować tak, by nie zaostrzyć objawów alergii, a jednocześnie by nie zabrakło w niej żadnych ważnych składników.

Nosidła i chusty są wygodne dla rodzica, ale nie zawsze odpowiednie dla dziecka, zwłaszcza takiego, które samo jeszcze nie siedzi. Jakie wybrać i jak z nich korzystać, by nie zrobić niemowlęciu krzywdy?

Siniaki i stłuczenia, guzy, skręcona kostka, rozbite kolano – to nieodłączne elementy dzieciństwa, dlatego twój malec doświadczy ich prędzej czy później. Trzeba wiedzieć, co robić w takich sytuacjach.

świat mamy

Pierwszy wózek dla bliźniąt Małgorzata Gnas, właścicielka firmy Bliźniacze Szczęście sprzedała, gdy jej bliźnięta miały 11 miesięcy. Dziś jej firma oferuje pełne wsparcie dla rodziców, którzy oczekują dwójki maluchów.

Komary, muszki i kleszcze mogą skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Zamiast leczyć skutki ich ukąszeń, lepiej zastosować środek, który je odstraszy. Jaki preparat wybrać i jak go prawidłowo stosować?

Kiedy Pan Dzidzia słyszy, jak otwierają się drzwi, to biegnie na korytarz i woła: „TATA!”. Cieszy się i tańczy, okazuje radość całym sobą. Tata prawie idealny mówi, że jest to najmilszy moment w ciągu dnia.

Ból pleców podczas ciąży nie dziwi. Co jednak, jeśli dolegliwości pojawiają się po porodzie? Jak zadbać o kręgosłup, gdy musimy nosić dziecko – mówi fizjoterapeutka Karolina Grzywacz.

Zapalenie pęcherza to bardzo częsta dolegliwość, zwłaszcza wśród kobiet młodych, w tym także młodych mam. Co gorsza, potrafi mocno uprzykrzyć życie. Jak się z nią uporać, zanim rozwinie się na dobre?

Mama Go Camp to wszechstronne warsztaty dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko i chcą o siebie zadbać. W ich trakcie młode mamy dowiedzą się również, jak planować swoją dietę, poznają tajniki stylizacji, a eksperci doradzą im, jak być lepszą – i szczęśliwszą – mamą.

Zobaczcie, co słychać u znanych mam! Czy wiecie, która z gwiazd oczekuje dziecka?

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum