Urodziłam z pomocą próżniociągu
Lekarz zapytał, czy zgadzam się na użycie próżniociągu. Choć moja starsza siostra też miała taki poród, nie do końca wiedziałam, z czym to się wiąże...
Lekarz zapytał, czy zgadzam się na użycie próżniociągu. Choć moja starsza siostra też miała taki poród, nie do końca wiedziałam, z czym to się wiąże...
Miesięcznik „M jak Mama” to pierwszy ogólnopolski miesięcznik dla kobiet w ciąży, planujących macierzyństwo oraz początkujących mam. Ukazujemy się od 2007 roku, stawiamy na fachowe porady i rzetelną wiedzę. W gronie naszych współpracowników znalazło się wielu wybitnych specjalistów.
Drogie mamy! Piszcie do nas o swoich przeżyciach i doświadczeniach. O tym, co was porusza, cieszy, denerwuje. Dajcie znać, o czym chciałybyście przeczytać. Co miesiąc publikujemy i nagradzamy najciekawsze wypowiedzi. Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie na Mjakmama.pl/nasze akcje
Aktualności dla mam
W prawidłowej ciąży można pracować zawodowo, ale są tu pewne ograniczenia. Zobacz, jakie prawa i przywileje daje przyszłym mamom Kodeks pracy i kogo jego zapisy dotyczą, a kogo – nie.
W ciąży suplementacja kilku składników odżywczych jest konieczna. Przeczytaj, czym warto się kierować, kupując preparat z witaminami i minerałami.
Oświadczenie „nie będę jeść mięsa w ciąży” może dla przyszłej mamy okazać się nie lada wyzwaniem. I to nie ze względu na zdrowotne konsekwencje, ale męczące reakcje najbliższego otoczenia! Dieta wege w ciąży w Polsce nadal nie jest zjawiskiem powszechnym, a więc i nastawienie najbliższych nie zawsze jest przyjazne.
Ta choroba wątroby może być bardzo groźna dla płodu – przez lekarzy nazywana jest wręcz „cichym zabójcą”. Jak ją rozpoznać?
Dobra opieka zdrowotna w czasie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko pozwala w porę wykryć nieprawidłowości i najczęściej wyeliminować je już na starcie. Czy wiesz wystarczająco dużo na temat badań ciążowych, które cię czekają? Zrób test i sprawdź swoją wiedzę.
Które z badań wykonywanych w ciąży są najbardziej wiarygodne w wykrywaniu wad genetycznych płodu? Można to sprawdzić, porównując ich tzw. czułość.
Czy kobieta w ciąży może jechać do uzdrowiska lub korzystać ze SPA? Jak najbardziej – musi tylko pamiętać, że nie wszystkie zabiegi są teraz wskazane.
Infekcje dróg moczowych są najczęstszym zdrowotnym powikłaniem u kobiet w ciąży. Oto proste sposoby ich uniknięcia.
Jeśli dbasz o swój wygląd, prędzej czy później dopadną cię wątpliwości – co ci teraz wolno, czego nie, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy tajniki ciążowej pielęgnacji, opisujemy najczęstsze problemy z urodą. Dla ułatwienia, w kolejności alfabetycznej.
Wygodne, stabilne, bezpieczne – takie powinno być obuwie, które zakłada przyszła mama. Lekarz ortopeda wyjaśnia, co to właściwie oznacza i ocenia najpopularniejsze modele.
Dopóki brzuszek jest mały, nie ma to większego znaczenia. Ale w zaawansowanej ciąży można się już zastanawiać, co jest dla ciebie zdrowsze i bezpieczniejsze: korzystanie ze schodów czy z windy?
Choroby odzwierzęce to dolegliwości, którymi możesz się zarazić od pupila lub jedząc zakażone mięso. Mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w okresie oczekiwania na dziecko, dlatego przeczytaj, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania do minimum.
Wprawdzie coraz więcej wcześniaków przeżywa, ale przedwczesne narodziny już na starcie obniżają szanse dziecka na normalny, zdrowy rozwój. Co możesz zrobić, by twój maluszek nie pospieszył się zanadto z przyjściem na świat?
Lekarz zapytał, czy zgadzam się na użycie próżniociągu. Choć moja starsza siostra też miała taki poród, nie do końca wiedziałam, z czym to się wiąże...
I co z tego – można powiedzieć – skoro nie jest ono dostępne w wielu polskich szpitalach? Jak uzyskać to świadczenie bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania?
Może się pojawić w każdej, nawet zdrowo przebiegającej ciąży, a jego skutki bywają bardzo poważne. Przeczytaj, czym jest niedotlenienie okołoporodowe, czy można mu zapobiec i w jaki sposób się je leczy.
Porody domowe to w Polsce wciąż rzadkość, choć w ostatnich latach ich liczba wzrosła. Czy każda kobieta może rodzić w ten sposób i jak się przygotować do narodzin w domu – wyjaśnia Anna Wojtyla, laureatka plebiscytu „Położna na medal”.
Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety, a na pewno niezapomniana. O swoich porodach opowiadają nam nasze czytelniczki.
Bolą krocze i brzuch, ciążą piersi pełne mleka, a do tego jeszcze te kłopoty z wypróżnianiem! Pierwsze dni po porodzie zwykle nie są łatwe. Jak sobie pomóc?
Mały człowiek rozwija się w imponującym tempie. Przeczytaj, czego możesz się spodziewać na samym początku jego życiowej drogi.
Mówi się, że zdrowie zaczyna się w jelitach, i to prawda. Oto cztery powody, dla których trzeba dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego maluszka.
Kompletując wyprawkę, pamiętaj również o podstawowych lekarstwach i środkach medycznych. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w apteczce niemowlaka.
Kiedy mleko mamy przestaje dziecku wystarczać, jego jadłospis trzeba uzupełnić dobrze dobraną mieszanką. I odpowiednio postępować.
Niepożądany odczyn poszczepienny może wystąpić po podaniu każdej szczepionki, ale objawy w większości są łagodne i szybko ustępują. Zwykle nie wymagają leczenia lub leczenie nie jest skomplikowane. Niemniej warto wiedzieć, czym jest NOP i jak oraz gdzie go zgłosić, jeśli wystąpi u dziecka.
O jogurtach, również tych dla niemowląt, krąży wiele nieścisłości i mitów. Dla dobra malucha lepiej w nie nie wierzyć. Przypominamy te najczęściej powtarzane.
Wiele młodych mam ma wątpliwości, jak często powinien jeść noworodek. Pięć, osiem czy dwanaście razy dziennie? A jak karmić malca, gdy już podrośnie i zacznie jeść zupki oraz przeciery? Przeczytaj, jakie są normy żywienia dziecka.
Własny plac zabaw, choćby najmniejszy, to dla każdego dziecka nie lada atrakcja. Podpowiadamy, jak stworzyć go od zera.
Jeśli chcesz, aby ciasto wielkanocne było nie tylko smaczne, lecz także zdrowe, spróbuj upiec je według nowych zasad. Poznaj je i wypróbuj!
Jeśli twoje dziecko uwielbia słuchać bajek, na przykład przed snem, warto mieć w zapasie kilka książek, które nie skończą się, zanim maluch uśnie. Te, które wybraliśmy, są wystarczająco obszerne.
Nowości ze sklepów, produkty polecane przez mamy – wszystko, co może ci się przydać, gdy masz małe dziecko.
Powrót do formy po porodzie to spore wyzwanie. Eksperci radzą, jak skutecznie zająć się sobą, mimo natłoku obowiązków związanych z macierzyństwem.
Myślałaś może, że własny biznes będzie wyglądał jak z obrazka: siedzisz przy laptopie, pijesz pyszne latte, a twój maluch grzecznie bawi się tuż obok ciebie? I pracujesz tylko trzy godziny dziennie? To bajka, o której lepiej zapomnieć.
Wspólne mieszkanie może rodzić konflikty, zwłaszcza gdy na świecie pojawi się dziecko. Co je wywołuje i czy można im zapobiec?
Dlaczego warto pić wodę? Bo od niej zależy kondycja i sprawność naszego organizmu. Dotyczy to nas wszystkich, ale zwłaszcza kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci.
Nowości oraz produkty polecane przez mamy. Wszystko, co może się przydać w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.
Aktorka urodziła dziecko, a kilka dni później pojawiła się na rozdaniu Oskarów.
Dzięki gładkiej, kremowej konsystencji i ogromnej wszechstronności awokado stało się bardzo modnym i pożądanym owocem (tak, owocem!). A dzięki swoim wartościom odżywczym syci na długo, jest więc idealne na lunch lub popołudniową przekąskę.
Kiedy się przeprowadziliśmy z kawalerki do mieszkania dwa razy większego, wydawało mi się, że zamieszkałam w pałacu. A do tego jeszcze w pałacu z tarasem. Miałam mnóstwo miejsca na wszystko...
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum